
Rozwój infrastruktury drogowej to bez wątpienia jeden z najważniejszych warunków rozwoju branży magazynowo-logistycznej.
Z raportu firmy doradczej JJL wynika, że na koniec 2021 r. w Polsce było już ponad 25 milionów mkw powierzchni magazynowej.
Znaczna część z nich została zlokalizowana w pobliżu autostrad oraz dróg ekspresowych. Wszystko to oczywiście w dużej mierze dzięki rozwojowi infrastruktury, jaka miała miejsce w ostatnich latach. Wygląda również na to, że tego typu inwestycji będzie jeszcze więcej.
Ile kilometrów autostrad jest w Polsce?
Z mapy autostrad Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynika, że na koniec 2021 r. w całej Polsce było już niemalże 1 600 km autostrad. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Autostrada A4 – obecnie najdłuższa autostrada w kraju. Jej długość to 672,8 km, a do jej ukończenia pozostało niespełna 3 km drogi.
- Autostrada A2 – jeszcze do niedawna do użytku oddano już prawie 480 km z planowanych 622,2 km.
- Autostrada A1 – znana także jako Autostrada Bursztynowa. Do użytku kierowców udostępniono już prawie 500 km, a w tym roku zostanie ona powiększona o kolejne 84 km.
- Autostrada A18 – choć jeszcze do niedawna udostępniono zaledwie 5,5 km, zgodnie z zapowiedziami GDDKiA autostrada ta ma mieć długość 78 km.
- Autostrada A6 – położona w województwie zachodniopomorskim jeszcze do niedawna liczyła nieco ponad 25 km. Docelowo ma ona jednak mieć długość 29,2 km.
- Autostrada A8 – ostatnią autostradą dostępną w Polsce jest A8, która jest również obwodnicą Wrocławia – Psie Pole. Liczy ona 22 km.
Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA do końca 2022 r. powstanie bowiem wiele nowych dróg.
Ile kilometrów autostrad powstanie w Polsce 2022 r.?
W 2022 r. GDDKiA planuje oddać do ruchu aż 345,5 km nowych dróg – w tym 46,1 km autostrad, 253,1 km dróg ekspresowych oraz 46,3 km dróg – obwodnic.
Są one częścią 18 inwestycji, jakie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 zapowiedziała GDDKiA. Program ten przewiduje budowę blisko 17 800 km, w tym 4 186,5 km dróg szybkiego ruchu, 1 288,6 km autostrad oraz 2 897,9 km dróg ekspresowych. W tym roku powstaną m.in.:
- Nowy odcinek A1
- S17, która połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S2
- S19, czyli Via Carpatia
- Aż trzy odcinki S61, określanej jako Via Baltica
- Rozbudowa S3 po czeskiej stronie
- S5, która zostaje oddana z 3-letnim opóźnieniem
- Nowy odcinek S6, który prowadzi z Bożegopola Wielkiego do Gdynia-Wielki Kack
- Obwodnica południowej Łodzi
Ponadto zostaną rozpoczęte również pierwsze prace nad autostradą A18, a do użytku zostaną oddane droga S7 i S11.
Jaka autostrada będzie najdłuższa?
Obecnie najdłuższą autostradą w Polsce jest A4. Do użytku drogowców oddano już ponad 672 km, z planowanych 675 km. Trasa ta łączy położone na granicy z Niemcami Jędrzychowice z Korczowem na Ukrainie.
Pod koniec 2022 r. w dalszym ciągu będzie ona najdłuższą autostradą w kraju.
W ostatecznym rozrachunku autostrada A2 liczy jednak 520 km z planowanych 657 km. Po rozbudowie trasa ta połączy przejście graniczne w Świecku z Kukurykami, które są położone na granicy z Białorusią.
Czy rozwój infrastruktury drogowej ma wpływ na lokalizację powierzchni magazynowych?
Tak duże inwestycje drogowe przyciągają nieruchomości komercyjne, a wśród nich przede wszystkim powierzchnie magazynowe. Jest tak, ponieważ bliskość infrastruktury drogowej to jeden z najważniejszych warunków lokalizacji magazynów.
Oczywiście każdy inwestor ma własne preferencje, aczkolwiek trendy rynkowe ostatnich lat jasno wskazują na to, że zdecydowana większość magazynów powstaje w pobliżu autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz dróg ekspresowych.
Tak zlokalizowana powierzchnia magazynowa jest bardzo atrakcyjna i rzadko zostaje niewykorzystana.
Potwierdzają to także statystyki wynajmowanych powierzchni magazynowych w Polsce w 2021 r. Dowodzą one, że największym zainteresowaniem cieszą się magazyny zlokalizowanie w pobliżu dużych miast oraz autostrad i dróg szybkiego ruchu.
Autostrady A2, A4 oraz drogi ekspresowe S5 i S8
Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się magazyny w okolicach miast takich jak Poznań i Wrocław. Nie bez powodu – w końcu są one zlokalizowane w pobliżu autostrady A2 (Poznań), S5 (Poznań, Wrocław) oraz S8, A4 (Wrocław).
Droga ekspresowa S7
Podobnym przykładem jest zlokalizowana w okolicach Radomia trasa S7. Już na obecnym etapie wywołała ona duży wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi w pobliżu Radomia.
Co więcej, stwarza ona ogromne możliwości także dla rynku nieruchomości w woj. Świętokrzyskim oraz na Pomorzu. Wielkie zmiany nadchodzą także w woj. Zachodniopomorskim. W końcu połączy ona bowiem tą część Pomorza z Czechami.
Droga ekspresowa S5
Z kolei w woj. Kujawsko-Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim zostanie oddana do użytku droga S5, która połączy Olsztyn z autostradą A1 oraz miastami takimi jak Bydgoszcz, Poznań i Wrocław.
Duże zmiany nadchodzą również z ukończeniem drogą S8, która docelowo połączy przejście graniczne w Kłodzku z centralną Polską i Białymstokiem.